İmplant Tedavisinin Ardından Ağız Bakımı

İmplant Tedavisi Ardından Ağız Bakımı

İmplant tedavisi sonrası ağız bakımı yazımızın ikinci bölümünde, dikkat edilmesi gereken noktaları sizin için detaylandırdık.

İmplant tedavisi ardından ağız bakımı ve dikkat edilmesi gereken noktalar

 • İmplant tedavisi yapıldıktan sonra 2 saat boyunca herhangi bir şey yiyip içmeyiniz. İlk 24 saat boyunca sıcak içeceklerden de uzak durunuz ve sadece yumuşak, soğuk yiyecekler(soğuk püre, süt ürünleri ve dondurma) tüketmeye özen gösteriniz. İlk hafta sıcak yiyecek ve içeceklerden de uzak durunuz.
 • İmplant operasyonlarının ardından koagülasyonu stimüle etmek ve kanamayı durdurmak için yumuşak, steril bir tampon ile yavaş bir şekilde baskı uygulanması tavsiye edilmektedir.
 • Ameliyat sonrası ilk 1 gün kan görülmesi olarak kabul edilir. Hatta sabah uyandığınız zaman yastığınızda kan izleri dahi görebilirsiniz endişelenmeyin. İlk 24 saat, yara bölgesinin iyileşme sürecinin başlaması için tükürmemeye ve ağzınızı çalkalamamaya dikkat edin.
 • Operasyon akşamı dişlerinizi fırçalamayınız ya da gargara kullanmayınız.
 • 36 saat sonra ağzınızı 2 hafta boyunca günde iki defa ağız gargarası ile ya da tuzlu su ( bir bardak ılık suya ¼ çay kaşığı tuz ) ile gargara yapılması tavsiye edilir. 1 dakika boyunca gargara yapınız, tükürünüz ve sonrasındaki 30 dakika boyunca herhangi bir şey yemeyiniz, içmeyiniz.
 • İlk 24 saat sigara içmeyiniz, alkol almayınız. Operasyon bölgesi tamamen iyileşene kadar sigara içilmemesi tavsiye edilir.
 • Eğer diş hekimi tarafından antibiyotik ya da ağrı kesici reçete edildiyse, önerilen şekilde kullanınız.
 • İlk 2 ile 3 gün hematoma veya şişlikler operasyon bölgesinde, yanakta veya göz altında rastlanabilir. Bu durum 10 güne kadar kendiliğinden geçer. İzlerin kaybolmasını hızlandırmak için operasyon alanına ilk gün boyunca buz uygulanması (10 dakika buz ile uygulama yapılmalı, 10 dakika beklenmeli, bir kaç saat boyunca devam edilmeli) ve ilk 2 gece başınız yukarında olacak şekilde uyumanız önerilmektedir.
 • Absorbe olan dikişlerin ağızda 2 hafta kadar kalmaları beklenir ve alınmaları gerekememektedir. Eğer absorbe olmayan dikiş var ise diş hekimi tarafından 5-7 gün sonra alınmalıdırlar. Her iki durumda da operasyon sonrasındaki ilk hafta dikiş olan bölgeyi fırçalamayınız.
 • İlk 24 saat için soğuk uygulaması tavsiye edilmektedir.
 • Ağız içine atılan dikişler, hastanın ve yaranın durumuna göre yaklaşık 1 hafta sonra alınır. Analjezikler/Antibiyotikler doktor tarafından önlem almak için reçete edilebilir. 0.12% Chlorhexidine Digluconate ile operasyon alanı ağız garagarasının implant uygulaması sonrası gelişen enfeksiyona bağlı komplikasyonların insidansını anlamlı oranda düşürdüğü gösterilmiştir. Operasyon sonrası iki hafta boyunca günlük iki defa bir dakika boyunca gargara yapılması tavsiye edilmektedir.

Her bir implantı üzerine bir implant üstü protez uygulanır.

Bu protez tek bir diş kuronu veya köprü protezi olabileceği gibi implant üstü sabit veya takıp çıkartılan bir protez olabilir. İmplant çevresinde biriken yemek artıkları aynı dişeti hastalığındaki gibi perimplantitis ismi verilen implant hastalğına sebep olabilir. Bundan dolayı implant ile dişetinin birleştiği bölümün, implant ile çevre dişlerin arasındaki boşlukların oldukça titizlikle temizlenmesi gerekir. Bu sebeple normal diş fırçasına ek olarak diş ipi ve arayüz fırçası kullanmak gerekmektedir.

Bir önceki implant sonrası ağız bakımı yazımızı okumak için tıklayın.